Genel

Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Koronavirüs ‘ün çok fazla artması sebebi ile bazı kısıtlamalar geldi. En başta sokağa çıkma kısıtlamaları belirli yaşlardaki kişiler için geçerli olurken, belirli saatler için de dışarı çıkılabiliyor ve marketler belirli bir saatler aralığında açık olabilmesi sağlanmıştır.

Aynı zamanda çoğu iş yerlerinin kapatılması sonucunda bu durum sonucunda bazı işyerleri çalışanlarına maaş verebiliyorken, bazıları ise maaş alamıyor. Hal böyle olunca herkes zor zamanlar geçirmeye başladı ve bunun sonucunda devlet bir yardım düzenlemeye başladı. Bu yardımlar insanları biraz da olsa rahatlatmaya yöneliktir. Devletin vatandaşına sunduğu yardımlar ise durumu olmayan kişilere erzak yardımı, 1000 TL Pandemi yardım parası ve Devlet bankasından ertelemeli kredi desteği olmasıdır.

Erzak Yardımı ve Pandemi Yardım Parası

Durumu olmayan vatandaşlar erzak yardımı için mahalle muhtarına veya belediyeye gidip yardım talebinde bulunabilirler. Bir geliri veya bir maaşı olmayan kişilere her ay düzenli olarak erzak yardımı yapılmaktadır. Bu durum sonucunda zor zamanlardan geçerken bu yardımlar herkesi biraz da olsa rahatlatıyor.

Aynı zamanda küçük çocuğu olan herkese bez yardımı ve mama yardımı da yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aileden bir kişiye 1000 TL Pandemi yardım parası desteği sağlanmıştır. Bu başvuru e-devlet sistemi üzerinden, TC kimlik numarasına göre yapılmaktadır. Aynı zamanda başvurular kişi olarak değil, hane başına sayılmaktadır. Bu yardımların ise 3 faz. Olarak dağıtılacağı bildirilmiştir. Ayrıca sonuçlara E-Devlet Pandemi sorgulama bölümünden bakılabilmektedir.

Vatandaşların Kredi Destek Talepleri

Koronavirüs salgını hayatı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Vatandaşlar ihtiyaçlarını ve olan borçlarını ödeyemedikleri için sürekli bankaların faiz oranlarına bakmaktadırlar. İhtiyaç kredisinin yanı sıra konut kredisi de insanlar için gerekli olmaya başlamıştır. Çünkü korona virüs kapsamında evini değiştirmek isteyen vatandaşlar en uygun kredi faizli bankalar araştırmaya başlamıştır.

Aynı zamanda vatandaşlar iş yerlerine giderken toplu taşıma kullandıkları için düşük faizli taşıt kredisi çekip araç almak istemişlerdir. Bu doğrultuda hem sağlık açısından, hem de araç konusunda insanlar daha rahat olabilmiştir. Bu yüzden sürekli bankaların faiz oranlarının düşüp ve artması kredi ihtiyaç sahiplerinden dolayı devamlı takip edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı