Genel

Rusya, 2023 Yılında Uzaya Turist Götürecek

Uzayla ilgili konular dün olduğu gibi bugün de insanların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Yarın da bu durumun farklı olacağı düşünülmüyor. Son yıllarda ortaya atılan uzaya turist götürme söylemi gelecekte ciddi bir gelir kapısı olarak işletmecilerin kazanç kaynağı olacağa benziyor. Rusya, her şey planlandığı gibi yolunda giderse 2023 yılında bu işin kapısını açmayı planlıyor.

İnsanoğlu düşündüğü her şeyi yapma yolunda hızla ilerliyor. Bunlardan birisi de uzay turizmi olarak karşımıza çıkıyor. Uzak turizmini basitçe anlatmak gerekirse yolcuların ücretlerini ödeyerek çıktıkları basit bir gezi niteliğinde olacağını söyleyebiliriz. Tabi konu sıradan bir yer olmaktan öte uzay olunca meraklıların gözleri fal taşı gibi açılıyor.

Uzaya Turist Götürme İle İlgili Yapılan Açıklamalar

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgiler birbirleri ile karşılaştırıldığında Rusya’nın 2023 yılında uzay turizmini başlatacağı yönünde haberlerin gerçeklik payının çok yüksek olduğu gözüküyor. Rusya Federal Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, profesyonel bir kozmonot ekibi nezaretinde Rusya’dan yola çıkılarak uzayda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir kısmının turistlere gezdirileceği açıklaması yapıldı.

Uzaya turist götürme işi Rusya tarafından ilk defa gerçekleşecek bir girişim değil. Bundan önce uzaya 7 kişi turist olarak götürülmüş, bu 7 kişi içerisinde yer alanlardan birisi uzaya ikinci kez yolculuk yapma unvanına da kavuşmuştu. Uzaya yolculuk yapan kişilerin sonuncusu ise Cirque de Soleil şirketinin kurucusu olan Guy Laliberte ismindeki Kanadalı işadamıdır. Rusya Federal Uzay Ajansı 2021 yılı içerisinde iki yeni kozmonotu da Uluslararası Uzay İstasyonu’na götüreceğini açıkladı.

Uzay Yolculuğu İki Şirketin İşbirliği İle Gerçekleşecek

Rusya Federal Uzay Ajansı yaptığı açıklamanın devamında uzaya yapılacak bu turist gezisinin Rusya Federayonu’na bağlı Roscosmos ve Ameri Birleşik Devletleri bünyesinde yer alan özel bir şirketin ortaklığı kapsamında gerçekleştireceğini bildirdi. Aynı şirketler 2001 yılında da uzaya gönderilen ilk turist için işbirliği yapmışlardı. Çoğu insanın hayallerini süsleyen bu yolculuğun maliyetinin ne olacağı henüz netlik kazanmış değil. İlerleyen günlerde konu ile ilgili yapılacak güncel açıklamalarda mali konuların da netlik kazanacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı