Genel

Samuray Hakkında 5 Bilgi

Korkusuz, güçlü, ölümcül samuraylar, olağanüstü zırhlar giyen benzersiz silahlara ve çarpıcı savaş tekniklerine sahip Japon savaşçılardı. 1185’ten 1868’e kadar Japonya’da görev yapan bu asil savaşçılar hakkında keşfedilecek çok şey var. İşte muhtemelen Samuray hakkında bilmediğiniz beş şey var.

Japoncada Bushi Olarak Bilinirler

Samuraylar aslında Japonya’da bushi veya buke olarak biliniyordu. Bushi, samuray olan veya olmayan bir “savaşçıyı” belirtmek için kullanılmaktadır. Samuray terimi, başlangıçta aristokrat savaşçıları ifade etmek için kullanılmak üzere 10. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkmaya başladı. 12. yüzyılın sonunda samuray neredeyse tamamen bushi ile eşanlamlı hale geldi.  

Çeşitli Silahlarla Savaştılar

Samuraylar kılıçlarla özleştirilmiş olsa da aslında samurayların savaş gereçleri sadece kılıçlar değildi. Samuraylar kılıçlarının yanı sıra, dini olarak uyguladıkları bir uzun yay olan yumi’yi sıklıkla kullanırlardı. Ayrıca bir Japon mızrağı olan yari’yi de kullanırlardı.

Zırhları Oldukça İşlevseldi

Avrupalı şövalyeler tarafından giyilen hantal zırhın aksine samuray zırhı hareket kabiliyeti için tasarlandı. Bir samuray zırhının sağlam, ancak savaş alanında serbest dolaşıma izin verecek kadar esnek olması gerekiyordu. Metal veya deriden lake plakalardan yapılan zırh, deri veya ipek bağcıklarıyla dikkatlice birbirine bağlanırdı.

Kadınlar ve Çocuklar Da Samuray Savaşçıları Olabilir

Samuraylarla ilgili belki de en şaşırtıcı ve efsaneleri bozan gerçeklerden biri, tüm savaşçıların erkek olmamasıdır. Bir kadının geleneksel yemek pişirme ve temizlik yolunu takip etmemesi kesinlikle alışılmadık bir durum olsa da, “savaş kadınları” anlamına gelen “onna bugeisha” vardı.

Bushido Koduna Göre Yaşadılar

Samuray, şövalyelik, şefkat ve karakterin gücünü kapsayan bir değerler dizisi olan “bushido kodu” na göre yaşadı. Savaşçılardan bu değerleri ahlaki bir standart olarak korumaları bekleniyordu ve bu beklentilere uymamak Samuraylara büyük bir onursuzluk getirirdi. Bununla birlikte Samuray, bir kanunu çiğneyen biri için adaleti kendi ellerine alma ve alt sınıftan insanları öldürme izni verilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı