Genel

Solar Enerji Nedir ?

Solar, İngilizce de güneş anlamına gelmektedir. Dolayısıyla solar enerji de, güneşten faydalanarak yapılan enerji üretimine denmektedir. Güneş enerjisinin paneller sayesinde yakalanıp, tutularak elektriğe çevrilmesi işlemine denmektedir. Güneş, dünyamızın ısı ve ışık kaynağıdır. Bu devasa ışık ve ısı kaynağından birçok alanda faydalanılmaktadır. Güneş enerjisinin ülkemizde kullanım oranı yüksektir. Hızlı bir şekilde gelişen ve gelişimini teknolojiyle destekleyen güneş enerji sistemi, kullanım açısından yükselişte olan bir doğal kaynaktır. Uluslararası araştırma ajansları tarafından yapılan analizlere göre, dünyada kullanım şekli en hızlı şekilde yaygınlaşan enerji çeşidi güneş enerjisidir. Güneş enerjisi ile üretilen elektrik hem maliyet hem de sürdürülebilir çevrecilik açısından faydalı olmaktadır. 

Solar Paneller 

Güneşten gelen milyarlarca yıl uzaktaki ışınlara foton denmektedir. Güneşten gelen fotonlar, solar sistem için kurulan panellere düşerler. Bunun sonucunda atomlara ayrılan fotonlar, elektrik enerjisi meydana getirirler. Bu fotonların sayısı ne kadar fazla olursa, üretilen elektrik enerjisinin miktarı o kadar yüksek olur. Bu da güneşli gün sayısının çok olduğu bölgelerde, elektrik enerjisi için ödenen fatura miktarının azalmasına yol açacaktır. Böylelikle hem gezegenin korunmasında pay sahibi olunabilecek, hem de tasarruf edilebilecektir. Güneşli günlerin çok olduğu yerlerde, tüketilen elektrik miktarından fazla elektrik enerjisi, solar sistemler tarafından üretilebilmektedir. Tabi bu varsayım standart bir ev için geçerlidir.

Şirket ve Ev Kullanımı

Şirketlerde ve ofislerde de solar sistem kullanılabilmektedir. Bir şirket veya ofiste kullanılan enerji miktarı standart bir eve kıyasla daha fazla olmaktadır. Bu sebeple şirket veya ofis gibi mekânlar için kurulacak olan solar sistemler daha kapsamlı olmalıdırlar. Bunun için, panellerin güneşten gelen fotonları yani ışınları tamamıyla yakaladığına emin olunmalıdır. Panellerin genişliği ve boyları arttırılarak da bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bununla beraber solar sistem üzerinde biriken ve kullanılmayan enerji miktarı, yüksek gerilim hatlarıyla elektrik firmalarıyla paylaşılabilmektedir. Kullanıcılar ev veya iş yeri için faydalandıkları solar sistemle elektrik dağıtım işlemine de ortak olmuş olmaktadırlar. Bu şekilde elektrik üretimi yapan firmaların daha az enerji ve kaynak kullanması sağlanarak doğa ve insanlık korunabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı