Genel

Tarihe Damgasını Vurmuş 5 Ünlü

Tarih boyunca yaşamış birçok insan tarih içerisinde yaptığı faaliyetler ve davranışları sebebiyle ün kazanmış ve adlarını tarihe altın harflerle yazdırmışlardır. Tarihe damgasını vuran ünlü şahsiyetler yıllar geçse de unutulmamış ve devamlı olarak hatırlanmışlardır. Her fırsatta hatırlanan bu ünlülerin davranışları ve yaptıkları olağanüstü şeyler de unutulmamış ve hep hatırda kalmıştır.

Napolyon

Kendisi ünlü bir asker daha doğrusu komutan olan Napolyon, asla unutulmamış ve devamlı hatırlanan bir şahsiyet olarak zihinlerde yer etmiştir. Napolyon, Fransız politikacı olarak uzun yıllar boyunca Fransa’nın imparatorluğunu üstlenmiş çok önemli bir savaşçıdır.

Mozart

Tarihin en önemli müzisyenlerinden biri olan Mozart, yaptığı besteleri ile dünyaya ün salmış ve asla unutulmamıştır. Günümüzde hala besteleri Klasik Müzik dalında dinlenen parçalardır.

Atatürk

Türk tarihinin en büyük komutanlarından biri olan Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasındaki mücadeleleri ile tanınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamış ve ülke içindeki düşmanlar ile mücadele etmiştir. Türk halkı tarafından asla unutulmayan Atatürk’ün anıtı Ankara’da bulunmaktadır.

Stalin

Rusya’nın en büyük liderlerinden birisi olan Stalin, Rusya içinde kendi rejimini kurmuş ve böylece tarihe damga vurmuştur. Kendi rejimi ile beraber diktatörlüğün de bir nevi simgesi haline gelen bu isim Rus halkı tarafından devamlı olarak hatırlanmıştır.

Hitler

Almanya’da en büyük yıkımı yapan ve dünya çapında ses getiren bir insandır. Doğumundan ölümüne kadar yaşadığı her olay neredeyse kayıt altında olan bir kişidir. Önce yalan vaatlerle iktidara gelip ardından kendi cemiyetini kurmuş ve çevresine kendi adamlarını toplamıştır. Daha sonra ise Yahudi katliamına başlayarak askeri darbeler yapmıştır. Öldürdüğü insan sayısı ise tam olarak bilinmemekle birlikte Almanya tarihinde yer alan Hitler, kara bir leke olarak tanımlanmaktadır. Nazi kavramını oluşturan Hitler, birçok insanın ölümüne sebep olarak adı tarihe kazınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı