Genel

Tarihe Meydan Okuyan Genç Kadınlar

Tarihte gerek Türk gerekse de yabancı milletlere mensup adını duyurmuş çok sayıda kadın bulunur. Bunların kimisi cesaretleri kimisi de bilim alanında insanlığa yaptığı katkılarla adını duyurmuştur. Kendi ülkelerindeki bağımsızlık savaşlarında da öncü güç yine bu kadınlardır. Tarihe meydan okuyan kadınlardan birkaçına değinmek yerinde olacaktır.

Marie Curie

Aslen Polonyalı olan Marie Curie, öğrencilik yıllarından beri bilime meraklı ve zeki bir öğrencidir. Fizik dalındaki başarıları kadar, kimya dalında da çok sayıda buluşu bulunmaktadır. Hayatını yine bilim yolunda yaptığı çalışmalar sırasında kaybetmiştir.

Afife Jale

Afife Jale, sadece Türk Toplumunun değil, tüm İslam dünyasının ilk tiyatro sanatçısıdır. Kısacık yaşamı çok sevdiği tiyatro için mücadele ederek geçmiştir. Osmanlı’nın son zamanlarında koyu taassup ve ön yargılara karşı kadının sahnede de yer alması gerektiğini mücadeleleri ile kanıtlamıştır. Yaşamında verilmesi gereken değer ne yazık ki yeterince verilmese de ölümünden sonra mücadelesi genç nesillere örnek olmuştur.

Florance Nightingale

Çok başarılı bir öğrenci olan Florance Nightingale, ailesinin ısrarına rağmen, matematik dalında uğraşmamıştır. Onun gönlünde yatan o dönemlerde kadınların yapmadığı meslek olan hemşireliktir. Hemşireliğin annesi olarak ta nitelendirilen Nightingale, metotlar geliştirmiş ve onun metotları modern hemşirelik dalına ışık tutmuştur. Savaşta yaralanan pek çok askere canı pahasına bakması, onun idealist kişiliği hakkında da bilgi vermektedir. Merhametli ve son derece çalışkan bir insan olarak tarihe altın harflerle geçmiştir.

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen ilk Türk kadın pilotumuzdur. Atatürk tarafından küçük yaşlarda evlat edinilen Sabiha Gökçen, Atatürk’ün teşviki ile de pilotluk mesleğini seçmiştir. Savaş uçaklarını kullanması ve bu konuda başarısı ile sadece Türkiye’de değil, o dönem dünyada da sözü edilen genç hanımlarımızdandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı