Genel

Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Telefonlarımız, günün hemen hemen her anında yanımızda olan oldukça önemli cihazlardır. Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıp işlerimizde yardımcı olurlar. Bu cihazlar bu kadar iş yaparken bir müddet sonra yavaşlayacaktır.

Telefonlar Neden Yavaşlar?

Telefonunuz siz her gün sıklıkla kullanırken belki farkında bile olmadan hafiften yavaşlamaya başlar. Bu cihazlar bilgisayar gibi çok daha dayanıklı değillerdir. Kullanırken dikkat etmek çok önemlidir. Cihazınızı ısındıracak işlemleri aralıksız yapmak telefonunuzu yavaşlatır. Örnek olarak devamlı oyunu oynamak cihazı yavaşlatan bir durumdur. Elinizi cihazın üst kısmına doğru götürdüğünüzde sıcaklığı çok net hissedeceksiniz.

Başka neden olarak da telefonunuz artık eskimiştir. Bu durumda donanımların güncel işlemlerde yeteri kadar performans verememesi, yavaşlaması söz konusu olmuştur. Bununla birlikte cihazına 3.parti casus yazılım girmiş ise ki bu durumlar pek de yaygın değildir bu da yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu ve bunun gibi bin bir neden cihazınızda yavaşlamaya yol açacaktır.

 Telefonumu Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Cihazını da farklı bir launcher kullanmayı deneyin. Bazı cihazlarda fabrikasyon olarak gelen ara yüz, ürünün daha hoş durması için; akıcılığa pek önem vermeyen kullanıcıya cazip gelmesi için yapılır. Bu ara yüzler cihazda gereksiz arka plan işlemleri; ram; CPU; GPU ve pil kullandığı için cihazınızda bir müddet sonra yavaşlama olacaktır. Bunun için Android marketi olan Google Play Store’ ye girip launcher indirip kullanmanız gerekmektedir.

Başka yöntem ise; cihazınızın ana ekrandaki uygulamayı temizlemenizdir. Ana ekrandaki uygulamalar ram kullanımı doğurur. Telefonu her kilidini açtığınızda uygulamalar arası geçiş yaptığınızda bu kullanım yüzünden yavaşlama meydana gelecektir. Cihazınızda canlı duvar kâğıdı var ise kesinlikle onu kaldırmanız tavsiye edilir. Bu duvar kâğıtları ram, işlemci, GPU ve pili ciddi anlamda kullanır.

Bunun yerine siyah ağırlıklı kullanırsanız hem şarj ömrünüze katkıda sağlar ve yavaşlamasını engeller. Telefonunuzda bulunan gereksiz uygulamaları silin. Mesela bir uygulamanın lite sürümü var ise kesinlikle onu kullanın. Ana uygulamaya göre lite uygulamaları cihazınızda rem, işlemci, GPU ve pil kullanımını minimuma düşürür. Son olarak cihazınızda kendi isteğiniz ile indirdiğiniz antiviüris programlarını kaldırın. Bunlar arka planda sürekli olarak çalışır, pil ve ram kullanımı oldukça olumsuz yönde etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı