Genel

Türkiye’nin Aktif Olarak Kullandığı Uydular

Türkiye’nin uzay çalışmaları alanında sağlamış olduğu gelişmeler son yıllarda daha da artmaya başlamıştır. Uzay teknolojileri alanında yürütülen çalışmalar Global yönde ilerleme gösterdiği gibi Türkiye çerçevesinde de ilerleme göstermeye başlamıştır. Türkiye’nin üç adet haberleşme sirkülasyonunu sağlayan uydusu ve de Global nabzı tutan üç adet uydusu bulunmaktadır. 

Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat uydusu isimleri Verilen üç adet aktif uygu Global nabzın bilgilerini sağlayan uydulardır. Türksat 3A, Türksat 3B ve Türksat 4A uyduları haberleşme sirkülasyonunu sağlayan uydulardır. 

Türkiye Çerçevesinde Tasarımı Gerçekleşen İlk Uydu Rasat

Türkiye’nin aktif olarak hala kullanmış olduğu uydular arasında Rasat, ilk tasarımı yapılan uydudur. Rasat Rusya’dan 17 Ağustos 2011 de fırlatılmıştır. Rasat dünyanın her yerinden herhangi bir sıralama olmaksızın görüntüleme sağlayabilmektedir. Alınan görüntüler TÜBİTAK’ın uzayda olan yer istasyonuna iletilmektedir. Elde edilen görüntüler ise afet izleme, haritacılık, akıllı tarım ve de şehir planlama projelerinde kullanılmak üzere toplanmaktadır. Tasarımı 3 yıl süren Rasat, görev süresi boyunca sorunsuz çalışmayı sürdürmekte ve de birçok görevi başarı ile tamamlamaktadır.

Yerli Keşif Uydusu Göktürk 2

2012 yılı içerisinde yörüngeye yerleştirilen Göktürk 2, Türkiye’nin yerli keşif uydusudur. Çin’ de bulunan Juguan fırlatma merkezi üzerinden uzaya gönderilen yerli keşif uydusu TUBİTAK ve TUSAŞ ortaklığı çerçevesinde üretilmiş bir uydudur. Göktürk 2 Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilmektedir. Göktürk 2 ile alınan bilgiler ile tarım ve orman, çevre, şehircilik alanları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. 

Göktürk 1 İle Sivil Ve Asgari Uygulamalar

Diğer uydulardan farklı olarak Göktürk 1 ile sivil ve de asgari uygulamalar yürütülmektedir. Göktürk 1 çözünürlük kalitesi çok yüksek olan görüntüler elde edebilmektedir. TSK’nın hedef ihtiyacı doğrultusunda istihbarat sağlayan Göktürk 1 herhangi bir coğrafi kısıtlamaya mağruz kalmaksızın Global çapta görüntü sağlayabilmektedir. 2016 senesi içinde Fransa Guayana’sında yer alan Koruou Fırlatma merkezi üzerinde uzay yörüngesine fırlatma aşaması gerçekleştirilmiş ve yörüngeye yerleşimi sağlanmıştır. 

TUSAŞ, TUBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, TR TECNOLOGY gibi ortaklıklar ile birlikte Thalies Alenia Space sorumluluğu çerçevesinde geliştirilmiş olan bir uydudur. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı