Genel

Türkiye’nin İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

Türkiye, bilindiği üzere tarım ürünlerinde üretim ve üretim potansiyeli yüksek bir ülkedir. Bu duruma bağlı olarak diğer tarım ürünleri ile birlikte özellikle yerellik gösteren tarım ürünlerinde Dünya ihracat sıralamalarında üst sıralarda yer almaktadır. Türkiye, ithalatta hayvan yemi, hububat gibi katma değeri düşük olan ürünleri tercih ederken yaş meyve, yaş sebze, işlenmiş tarım ürünleri ve ceviz, kestane, antepfıstığı, badem gibi sert kabuklu meyve ürünlerini üretim ihraç etmeyi tercih etmektedir. Çünkü bu gibi ürünler işleme uygulaması görmeden de katma değeri yüksek olan ürünlerdir.

Türkiye’nin İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Nelerdir?

Kasım 2019 ihracat verilerine göre toplamda 360 milyon dolar ile ihracatı en çok yapılan 3 adet tarım ürünü bulunmaktadır.  Bunlar sırasıyla; İşlenerek kabuğundan ayrılan Fındık, hemen tüketim için kullanılan Mandalina, işlenerek un haline getirilen Buğdaydır.

Tarım Ürünleri İhracatının En Çok Yapıldığı Sektörler Nelerdir?

Türkiye’nin 2019 üretim döneminde ihracat sıralamasında ilk 3 giren ve toplamda 4.42 milyar dolarlık ihracat geliri olan sektörler sırasıyla şunlardır; Şeker pancarından üretilen Şeker ve Şekerden imal edilmiş ürünler, hemen tüketim için kullanılan Yaş Meyveler,  ceviz, fındık ve kestane gibi ürünler içeren Sert Kabuklu Meyveler sektörü.

Tarım Ürünleri İhracatının Gelişim Durumu

Tarım sürekli gelişen, kendini yenileyen ve hiç durmayan bir sektör olduğundan tarıma bağlı gerçekleştirilen faaliyetlerde yıldan yıla artarak veya azalarak değişmektedir. Genel tarım sektörünün gelişimi ve değişimine göre stratejik olarak bazı tarım ürünlerinin ihracatı azalmakta ve bazı tarım ürünlerinin ihracatı ise artmaktadır.

Tarım İhracatı Sıralamasında İlerleyen ve Gerileyen Sektörler

2018 ihracat verilerine göre 2019 da ihracatı artan 5 adet sektör bulunmaktadır. Bu sektörler:

  • Sert Kabuklu Meyveler
  • Şeker Ve Şekerli Mamuller
  • Balıkçılık Ve Su Ürünleri
  • Kakao Ve Çikolata Sektörü
  • Süt ve Süt Sektörü

2018-2019 ihracat verilerine göre Yaş meyve sektörünün bir önceki yıla göre ihracat gelirinin düştüğü görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı