Genel

Türkiye’nin Vergi Rekortmenleri

Türkiye üzerindeki ekonominin gelişmesine bağlı olarak vergi kavramı kendini iyice göstermiş ve birçok iş adamı bu gelişmeye bağlı olarak daha çok vergi vermek durumunda kalmıştır. Türkiye içerisinde en fazla vergi veren kişiler ise vergi rekortmeni olarak adlandırılmışlardır. Vergi rekortmenleri, vergi oranına uyarak gelirlerinin bir kısmını vermek zorundadırlar.

Mustafa Rahmi Koç

Koç ailesinin ünlenmesinde en önemli katkıyı sağlayan kişi şüphesiz Rahmi Koç’tur. Rahmi Koç, zengin malvarlığı ile Türkiye vergi rekortmenleri arasında kolayca girmiş ve yüklü bir miktarda vergi ödeyen kişiler arasında yer almıştır. Koç, Koç Holding’in kurucu olarak tanınmış ve daha sonra şirketi daha üst kademelere taşıyarak güçlenmesini sağlamıştır. Rahmi Koç, holding üzerinde birçok yatırım yaparak ve önemli iş projelerine imza atarak adından çokça bahsettirmiştir. Bu sayede ekonomi anlamında hatır sayılır kimseler arasına girmeyi başarmıştır.

Babası Vehbi Koç’un kendisine devrettiği işlerin ve görevlerin altından kolaylıkla kalkabilen Rahmi Koç, ilk başta topluluk olan şirketi daha sonradan özverili çalışmaları ile büyük bir holding haline getirmiş ve adına birçok makale yazılan bir kimse haline gelmiştir. Koç ailesine dair eşyaların ve kişisel eşyaları Ankara’da bulunan Rahmi Koç müzesine bağışlayan Koç, bu sayede de iyice tanınmış ve ün kazanmıştır.

Suna Kıraç

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç, Koç Holding Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer alıp Koç ailesinin en ünlü kişilerinden birisidir. Oldukça iyi bir eğitim alan Kıraç, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamış ve oldukça kaliteli ve nitelikli bir eğitim almıştır. Yazdığı kitabı ile de akademik anlamda da ün kazanan Suna Kıraç, kitabı ile yılın en çok okunan yazarları arasında yer almıştır. En zengin Türk sıralamasında da adı geçen Kıraç, Türkiye’nin vergi rekortmenleri arasına girmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı