Genel

Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte bilgisayar, notebook, lap top, ıpad ve android cihazı kullanımı yaygın bir duruma geliyor. Bilgisayar sistemleri arasında önemli bir yere sahip olan windows ise bilgisayarların işletim sistemidir.

Windows kayıt defteri ise herhangi bilgi ve verilerin bu defter üzerine depolama işleminin işlenmesi için bir dipnottur. Diğer bir deyişle windows kayıt defteri; bilgisayar kullanıcı profillerinin, donanım içerisinde yer alan bilgilerin, bilgisayar işletim sistemine yüklenen dosyaların veritabanı olarak değerlendirilir. Bu bilgiler windows kayıt defteri içerisinde saklanır. 

Önemli Notlar Windows Kayıt Defterinde Tutulur

Bilgisayar kullanımında gerekli olan bilgi, veri ve notlar windows kayıt defterinde saklanır. Her bilgisayar kullanıcısı ve buna bağlı olarak windows kullanıcısının hesabında kişisel hesap ayarı mevcuttur. Windows kayıt defteri de bu noktada devreye girerek sistemde yer alan önbellek bilgilerini içerir. Windows kayıt defteri içerisinde birçok işlem yapmak mümkündür. 

Bu işlemler arasında en çok dikkat çeken ve yapılan işlem ise windows kayıt defteri temizleme işlemidir. Bir kaç aşamayla pratik bir şekilde yapılan windows kayıt defteri temizleme işlemi için bir kaç bilgi gereklidir. 

Windows Kayıt Defterinizi Temizleyin

Bilgisayar kullanıcıları windows kayıt defteri temizleme işlemini kendileri yapabilirler. İlk aşamada yapılması gereken işlem windows arama çubuğuna regedit yazılarak ekranda çıkan dosyanın açılması konusudur. Açılan dosya simgesi tıklanarak hemen ardından izin ver butonu seçilmelidir. Burada yapılması gereken üçüncü işlem ise sistemin yedeklenmesi için bu dosyanın kaydedilmesi gerektiğidir. Üçüncü aşamada ise açılan sol panel üzerinden hıkey_current, user ögesinin seçilmesidir.

Yapılan bu işlemle birlikte Windows kayıt defteri temizleme aşaması yarılanmış oluyor. Bu işlemin hemen akabinde ise açılan ekrandaki software sekmesi seçilmelidir. Software sekmesi seçildikten sonra ise burada ctrl+F kısayol tuşuyla birlikte bilgisayarda yer alan ilgili dosya ve girdileri bulmak gereklidir. Burada Mouse yani farenin sağ butonu tıklanarak sil tuşuna basmak gerekiyor. Bilgisayar işletim sisteminde önemli bir yere sahip olan windows kayıt defteri bu işlemlerle birlikte temizlenerek yeni bilgilere yer açılır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı