Genel

Yapay Zekâ İle Yapılabilecek İşler Nelerdir ?

Son yıllarda hafızalarımızda yer işgal etmeye başlayan bir kavram ortaya çıkmıştır. Yapay zekâ teknolojisi, insanlar farkında olmadan neredeyse hayatlarının her alanında kendine yer buldu. Bu teknoloji ile insanların işlerini kolaylaştırmanın yanında insana duyulan ihtiyacın da azaltılması amaçlanıyor. “İnsanoğlu düşünebildiği her şeyi yapacak” tezi yapay zekâ teknolojisi ile kendini gösteriyor. Yapay zekâ yüzlerce alanda kullanılıyor olsa da bu teknoloji ile neler yapılabileceğinin bazı örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefon kullanım yaşı ülkemizde neredeyse ilkokul sıralarına kadar gelmiştir. Maddi durumuna bakmaksızın herkesin elinde günümüzde akıllı telefon görmeniz mümkündür. Akıllı telefonlar öyle bir hal aldı ki telefon sizin yerinize düşünüyor, konuşuyor ve karar veriyor. Bunun en basit örneği Google tarafından geliştirilmiş Google Asistan uygulamasıdır. Bu uygulamaya sorular sorup mantıklı ve doğru cevaplar alabiliyorsunuz. Yapay zekânın en basit kullanımını bu teknolojide bulmanız mümkündür.

Akıllı Ev

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız akıllı ev teknolojisi de yapay zekânın belirgin örneklerinden birisidir. Akıllı evlerde kurulan ısı, elektrik, alarm, güvenlik vb. sistemleri uzaktan komuta edebiliyor ya da otomatik modda her türlü riske karşı akıllı evin kendisinin karar almasını sağlayabiliyorsunuz. Günümüzde çok yaygın olarak göremediğimiz akıllı evleri önümüzdeki birkaç yıl içinde kafamızı çevirdiğimiz her yerde görebilecek gibiyiz.

Fabrikalarda Kullanılan Sistemler

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi yapay zekânın ortaya çıkış sebeplerinden birisi de insana duyulan ihtiyacı mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Bu kapsamda yapay zekânın öncülüğünü yapan fabrikalarda yapay zekâ teknolojisi ile üretilmiş makinelerin kullanılmaya başlandığını görebiliyorsunuz. Özellikle üretim aşamasında kullanılan sistemlerin, onlarca insanın yaptığı işi tek bir sistemle kolayca ve en önemlisi de hatasız şekilde yapması muhteşem bir teknolojinin ürünüdür. Yakın zamanda tüm üretim sektörünün de bu sisteme geçeceğinin düşünüldüğü bu uygulama aynı zamanda yüksek düzeyde iş güvenliği imkânını da işyeri sahiplerine sağlıyor. İnsanın olduğu yerde en başta göz önünde bulundurulması gereken husus iş güvenliğidir. Yapay zekâ teknolojisi bu ihtiyacı büyük oranda kolaylaştırıyor.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı