Genel

Yazılım Nasıl Yapılır Nereden Başlanılmalı ?

Yazılım yapmayı plânlamışsanız öncelikle o işin tanımını bilmeniz gerekir. Sade bir tanım ele almak gerekirse yazılım elektronik cihazların iş yapabilmesi için derlenmiş, düzenlenmiş konut bütünüdür. Yazılım için beyinde diyebiliriz aslında ve her alanda karşımıza çıkar. Örneğin; bilgisayarda, telefonda, eğitimde, reklamda, atmlerde, kısacası tüm teknolojik yaşamamızda her zaman ve her alanda karşımıza çıkmaktadır. Yazılım yapmaya karar verdiğimiz takdirde mutlaka donanım ve işletim sisteminin üst ve yeterli seviyede olması gerekir. Hazırlayacağınız işletim sistemini yazımla uyumlu olması çok önemlidir; çünkü unix için yazdığımız bir yazılım windows’da  çalışmaz. Windows için yazdığımız yazılım linx’te çalışmaz. Kural çok basittir aslında eşit ve birbirine uyumlu olması gerekmektedir. 

Yazılım Nasıl Yapılmalıdır?

Yazılım yapmaya başladığımızda öncelik seçimimiz uygulama için mi, sistem için mi olduğuna karar vermemiz gerekmektedir. Herhangi birini seçtikten sonra yapacağımız yazılım program için somut bir fikir, yaratıcılığında olması gerekir. Yazacağımız kodlarında az çok kulak bilgimiz olması da çok önemlidir. Program tasarlarken destek veren birçok programlar vardır. Bunların başında da C,C++, Visual Basic, Java, C#,Objective-C vb. başlıca yazmamıza yardımcı olacak programlardır.

Bunlardan birini seçtikten sonra yazılım yazmaya başlanmaktadır. Öncelikle iyi araştırmak, gözlem aktif düşünce ve performans gerekir. Eğer bu konularda bilginiz az ise kurs vb. eğitim kurumlarından destek alabilirsiniz. Çünkü kodlama kolay görünse de karmaşık bir olaydır. Diğer adım ise iyi fikir sunmak için beyin fırtınası yapmak gereklidir. Farklı fikirler düşünüp ve internetten yardım alarak yazılım yapmayı daha bir üst seviyeye çıkarmanız sizin elinizde, yaptığınız yazılımları mutlaka test ve kontrolden geçirip yetkili mercilere sunmak gereklidir. 

Yazılım Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her işte olduğu gibi yazılım yaparken de kurala, dizayna, ve düzene ihtiyaç vardır her yazılım yazan kişiye iyi bir programcı dememiz için mutlaka anlaşılır açık özenli ve tertip çerçevesinde yazılması gerekmektedir. Yazılımcı mutlaka bu işe başlarken kendisi için değil başkası için yazdığını bilmelidir. Yazılım yaparken isimlendirmelere yorum satırları mutlaka eklenmelidir. Kodların sınıflandırılması ve fonksiyonelliği de başlı başına önemli bir kuraldır. Kodlamada yapılan yanlış girinti veya boşluk yazılımı çalıştırmaz hale getirmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı