Genel

Yeşilçam’ın Unutulmaz 5 Karakteri

Yeşilçam denildiğinde yüzüne kocaman bir gülümseme gelmeyen insan yoktur. Yeşilçam filmleri hem güldüren hem ağlatan ama kalpleri sımsıcak yapan filmlerdir. Biz de yazımızda o harika filmlerde unutulmayan karakterlere yer verdik.

Ayşen Gruda

Ayşen Gruda Yeşilçam filmlerinde pek çok farklı karakter olarak karşımıza çıkmış ve seyirciyle buluştuğu her karakterde de kendisini sevdirmeyi başarmıştır. Yeşilçam’ın pek çok efsane ismiyle aynı havayı solumuştur. İlk başlarda avukat olmayı çok isteyen Gruda, bu hayalini gerçekleştirememiş ancak milyonların hayallerine çok büyük katkılar sağlamıştır. Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Neşeli Günler gibi pek çok önemli filmde yer almıştır.

Kemal Sunal

Gülüşü güzel adam, Yeşilçam filmlerinin en unutulmaz isimlerinden olan Kemal Sunal, İnek Şaban karakteriyle bilinir. Öyle ki Hababam Sınıfı denildiğinde ilk akla gelen isimlerdendir. Yaşamı boyunca 82 filmde yer almış olan usta oyuncu Kibar Feyzo, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Çöpçüler Kralı, Talih Kuşu gibi filmlerle bambaşka karakterler oynamıştır.

Münir Özkul

Başta Hababam Sınıfı’nın o sıcacık öğretmeni ve müdürü karakteriyle gönüllere taht kuran Münir Özkul çoğu zaman bir aile babası, emeğiyle hayat süren bir işçi ya da sevginin en güzel ifadesi olarak izleyici karşısına çıkmıştır. Girdiği her rolde kendine has olan üslubunu başarıyla korumuş ve kalpleri ısıtan o sıcacık gülümsemesini eksik etmemiştir. Münir Özkul ifadesi nasıldır diye sorulacak olsa şüphesiz ki samimi ve babacan cevapları verilecektir.

Adile Naşit

Münir Özkul ile beraber pek çok filmde yer almış olan Adile Naşit kimi zaman Münir Özkul’un eşi rolünde seyirci karşısına çıkmıştır kimi zamanda Hababam Sınıfı’nın Hafize Anası olarak izleyiciyle buluşmuştur. Onun sinema tarihindeki ne ünlü karakteri Hafize Ana olmuştur. Zil çalan, öğrencilerini evlatları gibi seven ve o sıcak kahkahasıyla gönüllerde taht kuran Adile Naşit üstlendiği her rolle hafızalara kazınmıştır.

Şener Şen

Şener Şen denildiğinde Yeşilçam’ın unutulmaz replikleri ve karakterleri akla gelir. Maho Ağa karakteriyle bilinen Şener Şen, Hababam Sınıfı’nın da Badi Ekrem lakaplı en gözde öğretmenlerindendir. Türk sinema tarihinde en değerli ustalardan olan Şener Şen, Tosun Paşa, Süt Kardeşler gibi pek çok filmde de Kemal Sunal ile birlikte kamera karşına geçmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı