Genel

Zayıflamak İsteyenlere Öneriler

Fazla kilolarının olduğu düşünen kişilerin aklında genellikle nasıl zayıflayacakları sorusu olur. Ancak kilo vermek her zaman kolay olmaz. Özellikle yemek yemeyi seven ve hareket etmekten hoşlanmayan kişiler için kilo vermek bir hayli zordur. Birkaç öneri, zayıflamanızı kolaylaştırabilir.

Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler

Öncelikle aklınıza zayıflamayı koyduğunuz andan itibaren harekete geçmelisiniz. Yani pazartesiyi beklemek ya da ayın ilk gününü beklemek doğru bir yaklaşım olmaz. Hatta ertesi sabahı bile beklemeden hemen, şu an harekete geçmeli ve zayıflamak için çaba sarf etmelisiniz.

Başka bir önemli konu ise hayat tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerdir. Örneğin kısa mesafeleri yürüyerek gidip gelebilir ya da asansör kullanmayı bırakıp merdivenle inip çıkmayı tercih edebilirsiniz. Şekerli çay veya kahve içmeyi bırakmak da yine yapmanız gereken önemli yaşam değişikliklerinden biridir.

Zayıflama sürecinde edindiğiniz alışkanlıkların çoğu sağlığınız için olumlu etkiler gösterir. Dolayısıyla hareketli yaşam ve şekerden uzak durma davranışı tüm hayatınız boyunca uygulamalısınız.

Zayıflama Sürecinde Neler Yapılmalı?

Öncelikle paketli gıdaları ve fast food türünü hayatınızdan çıkarmalısınız. Yediğiniz ekmek miktarını azaltmalı ve tam buğday ekmeğini tercih etmelisiniz. Güne, büyük bir bardak su içerek başlamalı ve gün boyunca sık sık su içmeye devam etmelisiniz.

Diyetiniz boyunca uzak durmanız gereken gıdaların başında asitli ve şekerli içecekler gelir. Bu içecekler içerdikleri katkı maddeleri ile sağlığınıza zarar verirken, asitli ve şekerli oldukları için kısa süre içinde şiddetli açlık hissetmenize yol açarlar. Kızartma türü gıdalar da yine diyetiniz boyunca uzak durmanız gereken gıdalar arasındadır.

Diyetinize egzersizin eşlik etmesi, daha kısa sürede sıkılaşmanızı ve vücudunuzun şekillenmesini sağlar. Her gün 45 dakikalık yürüyüş yapabilir ya da sevdiğiniz başka bir spor dalı ile ilgilenebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı